Najczęściej zadawane pytania na temat epilepsji

W tym miejscu znajdziesz wiedzę, która pozwoli Ci się zapoznać się ze schorzeniem jakim jest epilepsja (padaczka). FAQ na bieżąco będzie uaktualniany o następne następne tematy. Jest to spora doza wiedzy dla chorych na padaczkę jak i ich bliskich lub znajomych.

 • Co to jest HV w wyniku EEG

  Hiperwentylacja (HV) to technika aktywacji stosowana podczas rejestracji EEG w celu wywołania nieprawidłowości padaczkopodobnych, w niektórych przypadkach drgawek, w celu zwiększenia czułości diagnostycznej EEG.

 • Czy można prowadzić samochód mając padaczkę (epilepsję)

  Tą sprawę reguluje dyrektywa unijna z 2006/126/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
  z dnia 20 grudnia 2006 r załącznik III. Szczególną uwagę proszę poświęcić punktom 12.1, 12.2.
  11. Praw jazdy nie wydaje się ani nie przedłuża się okresu ich ważności w przypadku osób ubiegających się o nie czy
  kierowców cierpiących na poważne schorzenie neurologiczne, o ile do wniosku nie załączono opinii upoważnionego lekarza. Zaburzenia neurologiczne związane z chorobami czy interwencją chirurgiczną skutkującą uszkodzeniem ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego, prowadzącym do niedoborów czuciowych czy motorycznych oraz
  zakłócenia równowagi i koordynacji, muszą zostać odpowiednio rozpatrzone w zakresie skutków czynnościowych i
  zagrożenia postępującym charakterem schorzenia. W takich sytuacjach wydanie prawa jazdy lub przedłużenie
  okresu jego obowiązywania, w przypadku niebezpieczeństwa pogorszenia się stanu zdrowia, może podlegać okresowej ocenie.
  12. Napady padaczkowe lub inne nagłe zaburzenia stanu świadomości u osoby kierującej pojazdem z napędem silnikowym stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego.
  12.1. Prawo jazdy można wydać lub przedłużyć okres jego ważności pod warunkiem przeprowadzenia badania przez właściwy organ medyczny i z zastrzeżeniem regularnych kontrolnych badań lekarskich. Dany organ wydaje orzeczenie o stopniu zaawansowania epilepsji lub innych zaburzeń świadomości, klinicznej postaci choroby i jej postępującym charakterze (np. brak napadu od dwóch lat) oraz o przeprowadzonym leczeniu i jego wynikach.
  12.2. Praw jazdy nie wydaje się ani nie przedłuża się okresu ich ważności w przypadku osób ubiegających się o nie czy
  kierowców cierpiących na napady padaczkowe lub nagłe zaburzenia świadomości albo narażonych na wystąpienie
  takich napadów czy zaburzeń
  Tutaj możesz pobrać wersję polską dyrektywy, a w tym miejscu wersję dla innych krajów Unni Europejskiej

 • Jeśli mam epilepsję, czy mogę ćwiczyć i uprawiać sport?

  Czasami osoby z padaczką martwią się, że ćwiczenia lub sport mogą pogorszyć ich napady. Ćwiczenia rzadko są „wyzwalaczem” aktywności napadowej. W rzeczywistości regularne ćwiczenia mogą poprawić kontrolę napadów. 
  Bezpieczne uprawianie sportu może być również doskonałe dla dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Zawsze ważne jest, aby unikać urazów związanych ze sportem, które mogą zwiększać ryzyko napadów padaczkowych.

 • Czy człowiek może umrzeć na epilepsję?

  Większość osób z padaczką żyje pełnią życia. Jednak ryzyko przedwczesnej śmierci jest dla niektórych wyższe. Wiadomym jest, że najlepsza możliwa kontrola napadów i bezpieczne życie mogą zmniejszyć ryzyko śmierci związanej z padaczką.
  Do czynników zwiększających ryzyko przedwczesnej śmierci należą:
  Poważniejsze problemy zdrowotne , takie jak udar lub guz. Warunki te niosą ze sobą zwiększone ryzyko śmierci i mogą powodować drgawki.
  Upadki lub inne urazy, które zdarzają się z powodu napadów padaczkowych. Obrażenia te mogą zagrażać życiu.
  Napady trwające ponad 5 minut. Jest to stan zwany stanem padaczkowym . Stan padaczkowy może czasami wystąpić, gdy dana osoba nagle przestaje przyjmować leki przeciwpadaczkowe.
  W rzadkich przypadkach osoby chore na padaczkę mogą doświadczyć nagłej , nieoczekiwanej śmierci w przebiegu padaczki (SUDEP).  SUDEP nie jest dobrze poznany, a eksperci nie wiedzą, co go powoduje, ale podejrzewają, że czasami jest to spowodowane zmianą bicia serca (rytmu) podczas napadu. Nagła śmierć z powodu zmian rytmu serca zdarza się również u osób, które nie mają napadów padaczkowych.
  Ryzyko nagłej śmierci jest większe u osób z poważnymi niekontrolowanymi napadami padaczkowymi.

 • Czy istnieją szczególne obawy dotyczące kobiet cierpiących na epilepsję?

  Kobiety cierpiące na epilepsję stają przed szczególnymi wyzwaniami. Zmiany hormonalne mogą powodować, że niektóre kobiety z padaczką mają więcej napadów podczas okresu. W przypadku kobiet z padaczką istnieją również szczególne obawy dotyczące ciąży, ponieważ napad padaczkowy i przyjmowanie niektórych leków w czasie ciąży może zwiększać ryzyko uszkodzenia dziecka. Kobiety mogą podjąć następujące kroki przed ciążą iw jej trakcie, aby zmniejszyć to ryzyko.
  Jeśli jesteś kobietą z padaczką, która planuje zajść w ciążę, porozmawiaj lekarzem o tym, jak najlepiej dbać o siebie i swoje dziecko.

 • Co mogę zrobić, aby poradzić sobie z epilepsją?

  Samozarządzanie jest tym, co robisz, aby zadbać o siebie. Możesz dowiedzieć się, jak radzić sobie z napadami i prowadzić aktywne i pełne życie. Zacznij od tych wskazówek:
  Regularnie bierz swoje lekarstwa
  Spróbuj rozpoznać wyzwalacze napadu (takie jak migające lub jasne światła).
  Prowadź rejestr swoich napadów
  Wysypiaj się
  Staraj się zredukować stres.

 • Jak znaleźć specjalistę od padaczki?

  Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może ci powiedzieć o specjalistach tego typu. Można skontaktować się z fundacjami, stowarzyszeniami w Polsce i na świecie.

 • Kto leczy epilepsję?

  Pracownicy podstawowej opieki zdrowotnej, tacy jak lekarze rodzinni, pediatrzy i pielęgniarki, są często pierwszymi osobami,  które mają nowe napady padaczkowe. Lekarze mogą postawić diagnozę padaczki lub porozmawiać z neurologiem lub epileptologiem Neurolog to lekarz specjalizujący się w mózgu i układzie nerwowym. Epileptolog to neurolog specjalizujący się w leczeniu padaczki. W przypadku wystąpienia problemów, takich jak napady padaczkowe lub działania niepożądane leków, lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta do neurologa lub epileptologa w celu uzyskania specjalistycznej opieki.

 • Jak leczy się epilepsję?

  Jest wiele rzeczy, które dostawca i osoba z padaczką mogą zrobić, aby zatrzymać lub zmniejszyć napady.
  Najczęstsze metody leczenia epilepsji to:
  Medycyna. Leki przeciwdrgawkowe to leki, które ograniczają rozprzestrzenianie się napadów padaczkowych w mózgu.  Leki są dobierane indywidualnie do każdego chorego,  działają one na około 2 na 3 osoby z padaczką.
  Chirurgia . Kiedy napady pochodzą z pojedynczego obszaru mózgu (napady ogniskowe), operacja usunięcia tego obszaru może zatrzymać przyszłe napady lub ułatwić ich kontrolowanie za pomocą leków. Operacja padaczki jest najczęściej stosowana, gdy ognisko napadu znajduje się w płacie skroniowym mózgu.
  Inne zabiegi . Kiedy leki nie działają, a operacja nie jest możliwa, pomocne mogą być inne metody leczenia. Obejmują one stymulację nerwu błędnego , w której urządzenie elektryczne jest umieszczane lub wszczepiane pod skórę w górnej części klatki piersiowej w celu wysyłania sygnałów do dużego nerwu w szyi. Inną opcją jest dieta ketogeniczna , dieta wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa z ograniczoną liczbą kalorii.

 • Jak diagnozuje się epilepsję?

  Osoba, która ma napad po raz pierwszy, powinna porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia, takim jak lekarz lub pielęgniarka. 
  Po ustaleniu z osobą co miało miejsce może zlecić badania typu EEG (elektroencefalogram) czy MRI (rezonans magnetyczny) . 
  Co to jest padaczka światłoczuła (fotogenna)

 • Co to jest padaczka światłoczuła (fotogenna)

  Padaczka światłoczuła charakteryzuję się tym że napady są wywoływane przez migające światła lub kontrastujące jasne i ciemne wzory.  Ten typ padaczki można zdiagnozować poprzez badanie EEG.

 • Jeśli mam napad padaczkowy, czy to oznacza, że ​​mam epilepsję?

  problemy obejmują:
  Wysoka gorączka.
  Niski poziom cukru we krwi.
  Odstawienie alkoholu lub narkotyków.

 • Jakie są główne rodzaje napadów padaczkowych?

  Czasami trudno jest stwierdzić, kiedy dana osoba ma napad. Osoba z atakiem może wydawać się zdezorientowana lub wyglądać, jakby wpatrywała się w coś, czego nie ma. Inne napady mogą spowodować upadek, drżenie i nieświadomość tego, co się wokół nich dzieje.
  Napady padaczkowe dzielą się na dwie grupy.
  Napady uogólnione dotyczą obu półkul mózgowych
  Napady ogniskowe dotyczą tylko jednego obszaru mózgu. Napady te nazywane są również napadami częściowymi.
   
   
  Osoba z padaczką może mieć więcej niż jeden rodzaj napadu. 

 • Jak długo zwykle trwają napady padaczkowe?

  Zwykle napad trwa od kilku sekund do kilku minut. To zależy od rodzaju napadu.

 • Co to jest epilepsja? Co to jest napad padaczkowy?

  Padaczka, która jest czasami nazywana zaburzeniem napadowym, jest zaburzeniem mózgu. U osoby zdiagnozowano padaczkę, gdy miała dwa lub więcej napadów. Napad to krótka zmiana normalnej aktywności mózgu.
  Napady padaczkowe są głównym objawem padaczki. Niektóre napady mogą wyglądać jakby osoba wpatrywał się w jeden punkt. Inne napady powodują, że osoba upada, trzęsie się i traci świadomość tego, co dzieje się wokół niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *