Nadzieja z Indii dla chorych na padaczkę.

zmodyfikowana dieta atkinsa padaczka epilepsja

Stosowanie zmodyfikowanej diety Atkinsa bogatej w tłuszcze i ubogiej w węglowodany oraz regularne stosowanie leków może zredukować ilość napadów nawet o ponad 50 %, jak wynika z badań opublikowanych 4 lutego 2023 r. w magazynie naukowym American Academy of Neurology.

„Może to być skuteczny sposób dla osób cierpiących na padaczkę lekooporną lub tych, którzy nie są w stanie znaleźć innego efektywnego sposobu zmniejszenia ilości napadów,”

Twierdzi autor badań Manjari Tripathi, MD, DM, z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi.

“Nasze badania dowodzą, że powyższa kombinacja może zredukować ilość napadów o ponad połowę.”

W badaniach brało udział 160 dorosłych osób, którzy chorują na epilepsję dłużej niż 10 lat oraz mają około 27 ataków miesięcznie przy przyjmowaniu maksymalnych tolerowanych dawek leków. Badani zostali losowo podzieleni na dwie grupy. Pierwszą z nich obejmowało standardowego leczenia lekami, a drugą stosowanie lekó wraz ze zmodyfikowaną dietą Atkinsa. Po sześciu miesiącach badacze odkryli że u 26 % badanych, którzy stosowali leki w połączeniu z zmodyfikowaną dietą Atkinsa liczba ataków zmniejszyła się o aż 50 %, w porównaniu z 3% zmniejszeniem częstotliwości u grupy, która stosowała jedynie leki.

„Zmodyfikowana dieta Atkinsa może być efektywnym sposobem wspomagającym leczenie epilepsji, ale muszą być przeprowadzone dalsze badania dla identyfikacji biomarkerów genetycznych i innych czynników związanych z reakcją organizmu na tę dietę,” dodał Manjari Tripathi

Tekst źródłowy: https://www.aan.com/PressRoom/Home/PressRelease/5039

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *